Związki Nowej Ziemi

Część I: Skąd się tu wzięliśmy

Rozdział 1: Związki nie są dla wszystkich

Książka, którą trzymasz w ręku została napisana po to, aby pomóc ci tworzyć wspaniałe i spełnione związki. Choć skupia się ona na relacjach roman- tycznych, dużą jej część można zastosować do każdego rodzaju związku – między przyjaciółmi, członkami rodziny, uczniami, współpracownikami itd. Jednak najważniejszym związkiem jest ten, który masz z samym sobą – ponieważ z niego wypływają wszystkie inne. Jeśli on jest udany, w naturalny sposób odniesiesz sukces we wszystkich relacjach.

Słyszałem kiedyś jak Werner Erhard, lider osobistej transformacji lat siedemdziesiątych i osiemdziesią- tych, powiedział – Związki są jak wspinanie się po górach – nie są dla wszystkich ludzi. Zwaliło mnie to z nóg! Jak to możliwe, że związki mogą nie być dla każdego lub przynajmniej nie dla większości?

Moja ex-małżonka i ja byliśmy kiedyś przekonani, że znaleźliśmy niezwykły – taki po samą wieczność i na zawsze – związek. Sami stworzyliśmy piękne, głęboko poruszające przysięgi małżeńskie, a nasz ślub był bajeczny – z dziesiątkami członków rodziny i przyjaciół, którzy nieustannie powtarzali, jak cudowną tworzymy parę. Naprawdę mieliśmy cudowny związek i wiedzieliśmy o tym. Nie wiedzieliśmy jednak, że nawet w najlepszych relacjach pełno jest turbulencji i stromych schodów.

Myśleliśmy, że skoro związek rozpoczął się wspaniale i otacza go ta niewidzialna „magia”, wszystko automatycznie pozostanie cudowne i doskonałe. Boże, ależ byliśmy w błędzie! Myliliśmy się podobnie jak niezliczona ilość innych par, będących w „bajecznych” z pozoru związkach, a nasze małżeństwo wykoleiło się dramatycznie już w pierwszym roku. W fatalny sposób połączyliśmy arogancję z brakiem świadomości. Po jedenastu, stresujących latach bycia razem i prób sprawienia, by wszystko jakoś grało, rozwiedliśmy się.

Być może od jakiegoś czasu też jesteś w związku. Może, póki co wszystko układa się wspaniale. Ale dodaj do tego kilka następnych lat, dzieci, pożyczkę na mieszkanie, stres w pracy, pokusę ze strony innych osób i zobacz, gdzie wtedy się znajdziesz. Wcale nie twierdzę, że twój związek nie jest trwały i cudowny. Po prostu pytam czy myślisz, że jesteś odporny na realia i sytuacje, które mają wpływ na każdą parę. Szanse są niewielkie. Jeśli wydaje ci się, że są większe niż jeden-do-dziesięciu, prawdopodobnie oszukujesz sam siebie.


Jeśli chcesz czytać dalej musisz się zarejestrować. Zaloguj się lub utwórz konto poniżej. Dla zarejestrowanych użytkowników mamy kupon rabatowy na zakupy w naszej księgarni internetowej, który wyślemy na zarejestrowany adres mailowy.

Zaloguj się
   
Rejestracja nowego konta
captcha
*Pole wymagane